Jineplus

bursa kürtajKürtaj ( Bursa Kürtaj Merkezi)

Bursa'da kürtaj olmanın en güvenilir yolu. Bursa'da kürtaj yapan yerler içerisinde makul fiyatlarımızla beraber kalitemizden de ödün vermiyoruz. Gebelikte kürtajın gerçekleştirilebilmesi için önce ultrasonografi ile gebelik haftası kesinleştirilir. Akabinde kürtaja engel olacak veya teknik olarak işlemi zorlaştıracak bir durum olabileceği akılda tutularak jinekolojik muayene gerçekleştirilir.

Eğer şartlar uygunsa işleme geçilir. Kürtaj işlemi hem genel (uyutarak) hem de lokal anestezi (uyuşturarak) altında gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi için rahim ağzının kenarlarına uyuşturucu iğneler yapılmakla beraber bu yöntemde hastalar genellikle ağrı duyarlar. Bu sebeple biz mümkün olduğu kadar, hastanın tercihini de göz önünde bulundurarak, işlemimizi genel anestezi altında uygularız.

Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel "buji" adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahimin içi vakumla boşaltılır.

Bursa Kürtaj

10. haftaya yakın olan gebeliklerde bazen rahim içine metal aletler sokularak rahimin tümüyle boşaltıldığından emin olmak gerekebilir, ancak bu çok ender bir durumdur.

Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahati sağlanır.

Tüm bu kürtaj işlemleri 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer.

Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir.

Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir.

Kürtaj ile ilgili en sık sorulan sorular

-İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

-Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700"de 1). Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir.

-Gebelik çok erken ise (<5.5 hafta) tahliye başarısız olabilir. Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir Kadın-Doğum uzmanı erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir.

-Özellikle gebelik büyükse kürtaj işlemi esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan kürtaj uygulamalarında oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.

-Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) kürtaj uygulamalarında işlem esnasında rahim delinebilir.

-Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan kürtaj esnasında işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500"de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahimin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.

-Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.

-İçeride ender durumlarda ve genellikle büyük gebelik haftalarında yapılan işlemlerde "parça kalması" durumunda ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir. Bazı durumlarda içerideki bu parçaların daha kısa süren bir müdahale ile temizlenmesi gerekebilir.

-Kürtaj uygulaması sonrası geç dönemde ender görülen bir sorun rahimağzında yapışıklık oluşmasıdır (rahim içi değil!). Kendini kürtajdan 4-6 hafta geçmesine rağmen ağrı oluşması ancak bir türlü adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Tedavisi yapışıklığın ufak bir işlemle açılması şeklindedir ve üreme sağlığında kalıcı hasar bırakan bir durum değildir.

-Kürtaj uygulaması sonrası geç dönemde görülen en önemli, ancak çok ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla yapılan işlemlerde ender olarak gözlenir.

Uyarılar ve tehlike işaretleri

Kürtaj işleminden belli bir süre sonra (genellikle bir hafta sonra) kontrole çağırılacaksınız. Bu kontrol gebeliğin tümüyle sonlandırıldığından, enfeksiyon oluşmadığından, işlem esnasında spiral takılmışsa spiralin uygun konumda olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Bu kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer kanama, parça düşürme, aşırı ağrı, ateş gibi durumlar ortaya çıkarsa kontrol günü beklenmemeli ve hemen doktorla irtibata geçilmelidir.

yorumcu

Yorumlar  

 
#16 2013-07-23 10:06
Merhaba Murat bey kız arkadaşım19 yaşında... 1.5-2 haftalık bir hamilelik riski olabilir kürtaj hakkında biraz bahsedip fiyat hakkındada bilgi alabilir miyim? teşekkür ederim.
Alıntı
 
 
#15 2013-05-16 23:10
Kürtaj 2018 Bursa için fiyatlarınız nedir ?
Alıntı
 
 
#14 2013-02-02 23:04
Yurt dışından kuzenim gelecek BURSA 'DA MUAYEHANENİZ SANIRIM FSM'DEYMİŞ GALİBA ÇOK İYİ DOKTOR OLDUĞUNUZ SÖYLENİYOR 2018 KÜRTAJ FİYATLARI ?
Alıntı
 
 
#13 2013-01-27 01:08
Mrb. Murat bey kız arkadaşım 20 yaşında 1.5-2 haftalık bir hamilelik riski olabilir kürtaj hakkında biraz bahsedip fiyat hakkındada bilgi alabilir miyim? teşekkür ederim.
Alıntı
 
 
#12 2012-10-26 14:11
Kürtaj konusundaki korkularımı yendim ve başarılı bir sonuç aldım teşekkürler Murat hocam.
Alıntı
 
 
#11 2012-10-23 15:17
kız arkadaşım 8 haftalık hamile olabilir. kan testi yaptıracağız eğer hamileyse hemen kürtaj yaptırmak zorundayız bize nasıl yardımcı olabilirsiniz acil cevap lütfen ve fiyat
Alıntı
 
 
#10 2012-10-17 19:34
arkadaşım 12 haftalık hamile kürtaj ücreti ne kadardır
Alıntı
 
 
#9 2012-10-17 18:19
sanırım 5 haftalık hamileyim ücretlerinizi öğrenmek istiyorum birde hafta sonu çalışıyor musunuz
Alıntı
 
 
#8 2012-09-28 14:58
Kürtaj fiyatlarınızı öğrenebilir miyim ? Biraz acil cevap verirseniz sevinirim.
Alıntı
 
 
#7 2012-08-02 12:22
kız arkadaşım hamile ve kürtaj yaptırmamız gerekiyor ücret ve detay alabilirmiyim lütfen acill
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

UA-46010994-1