Jineplus

Doğum Yaklaşınca

Normal doğum gebeliğin 38-42. haftaları arasında olur. Gebelerin %10"nunda ise daha erken gebelik haftalarında doğum başlayabilir.

Sezaryen hastanın veya doktorun yönlendirilmesi ile yapılacak ise veya mükerrer adı verilen ve daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan bir gebeye tekrar sezaryen yapılacaksa işlem 38-39. haftalar arasında planlanır.

Gebeliğin son haftalarına doğrukinci yarısında rahimde Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen kasılmalar olur. Bu kasılmalar rahim ağzının yumuşaması için hazırlık kasılmalarıdır. Bazen sık ve ağrılı olabildikleri halde genelde düzensizdirler. Gebelerin bir kısmında son haftalarda halk arasında nişan atılması adı verilen rahim ağzındaki tıkacın atılması gerçekleşebilir. Bu çamaşırda kanlı ve sümüklü bir leke bırakır. Genellikle doğumun başlayacağının habercisidir.

Doğumun habercileri kasılmaların düzenli olarak gelmesi veya su kesesinin açılmasıdır. Gerçek doğum ağrıları araları giderek sıklaşan ve belden kasıklara doğru gelen ağrılardır. Bu kasılmalara hafif bir vajinal kanama da eşlik edebilir. Kasılmalar 7-8 dakikada bir gelmeye başladığında doktorunuzla temasa geçmekte fayda vardır. Su kesesinin açılması durumunda ise beklenilmemelidir.

Gebeliğin son zamanlarında bebek hareketlerinde bir miktar azalma olması normaldir. Ancak hareketler belirgin olarak azalırsa veya bebek hiç hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza haber vermeniz gerekir. Bebeğin hareketlerini takip etmenin en iyi zamanı öğünlerden sonradır. Yemekten 30 dakika sonra sol yanınıza yatarak bebeğin tüm hareketlerini sayın. Eğer yarım saat içinde bebek 2 defadan az hareket ederse doktorunuza haber verin.

Doğum için hastaneye giderken yanınıza kişisel eşyalarınızı alın. Bebeğiniz ile ilgili her türlü gereksinim genellikle hastane tarafından karşılanacaktır. Sadece taburcu olurken giydireceğiniz bir tulum almanız yeterli olacaktır.

Sezaryen planlanmış gebeler bir gece önce saat 24:00 ten itibaren herhangi bir şey yememeli ve 03 00-04 00 den itibaren de bir şey içmemelidir.

yorumcu

Yorumlar  

 
#2 2012-09-10 21:39
çok teşekkür ederim sağolun Allah razı olsun sizde Allaha emanet olun
Alıntı
 
 
#1 2012-09-10 20:10
Merhaba Esra Hanim
Oncelikle gecmis olsun. Cok da stresli bir donem icerisindesiniz .
Kisaca yardimci olmaya calisayim. Oncelikle artik celestone yaptirmayin. Yaptirdiklarini z yeterli. İkincisi placenta previa durumu ozellikle daha onceden sezeryan gecirmis olanlarda daha riskli bir durumdur. Dolayisiyla cerrahi kalitenin onemi biraz daha artmakta. Ameliyatta dusuk ihtimalle de olsa asiri kanama gelismesi ve rahimin alinma gerekliligi bile dogabilir. Tekrar ediyorum dusuk ihtimalle. Dolayisiyla ozel hastanede bu durum ekstra maliyetler getirebilir.
Ben tamamen ozel calisiyorum ve maddi fedakarlik yapamadiginiz surece fazla yardimci olamayacagim. Cunku belirttiginiz rakamlarla hastane ucretini bile karsilayamayiz. Benim elimde olan bir durum degil. Size onerim universite hastanesine devam etmeniz. Size ve yavrulariniza saglik ve bol sans dilerim.
Saygilarimla
Doc.Dr.Murat Arslan
0224 2498838
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

UA-46010994-1