Jineplus

RAHİM KANSERİRahim Kanseri

Endometriyum kanseri, kadın genital kanserleri arasında en sık görülen kanser türüdür. Rahmin iç duvarını döşeyen dokudan gelişir. En sık 60-70 yaşları arasında görülür.

Rahim kanserlerinin yüzde 95’ten fazlası endometrium (rahim içi kanseri) kanseridir. Daha seyrek görülen rahim kanseri ise sarkomlardır. Rahim kanserlerinin %5’inden daha azını oluşturur. Bu tümörler rahmin kas tabakasında oluşur.

Belirtiler: En önemli belirtisi menapoz sonrası görülen kanamadır. Menapoz öncesinde ise uzayan veya aşırı, düzensiz adet kanamalarına neden olabilir. Alt karında ağrı ve/veya kitle ve kilo kaybı olabilir. Pembe renkli veya sulu, beyaz akıntıya sebep olabilir.

Risk faktörleri: İlk adeti 12 yaşından önce görmek, 50 yaşından sonra menopoza girmek, hiç gebe kalmamış veya doğum yapmamış olmak, obezite (aşırı şişmanlık), östrojen replasman tedavisi, hayvansal yağdan zengin beslenme, diyabet (şeker hastalığı), yaş (40 yaş ve üzerinde risk artar), ailede endometriyum veya kalın bağırsak kanseri( herediter nonpoliposis kolorektal kanser) tanısı almış kişilerin olması, meme ve yumurtalık kanseri( östrojen üreten tipler) tanısı almış olmak, tamoksifen tedavisi almak risk faktörleridir. PCOS( polikistik over sendromu) karşılanmamış estrojen maruziyetini arttırarak endometrium kanser riskini artırır.
Erken tanı: Rahim kanseri, hazneden (vajina) kanamanın hastayı uyarması nedeni ile erken dönemde teşhis edilir. Hastalığın erken teşhisi için kadınlar mutlaka yılda bir kez kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Tanı: Endometriyum kanseri tanısı koyabilmek için endometriyal biyopsi veya dilatasyon ve kürtaj ile rahim iç duvarını döşeyen dokudan örnek alınır (probe küretaj) ve mikroskop altında patolog tarafından incelenir. Kanser hücrelerinin görülmesi ile tanı konur.
Tedavi: Rahim kanserinin tedavisinde cerrahi olarak rahimi almak (histerektomi operasyonu) temel prensiptir.

Operasyon sırasında hastalığın yaygınlığını saptamak amacıyla karın içersinden örnekler alınır, tüpler ve yumurtalıklar çıkartılır. Bunlara ilave olarak alt karın bölgesi ve aort damarı etrafındaki lenf bezlerinden de örnekler alınır.

Ameliyat sonrasında çıkartılan tüm parçalar patolojik değerlendirmeye alınarak hastalığın yaygınlığı saptanır.

Eğer kanser rahim dışarısına yayılmamışsa histerektomi tam kür sağlar.

Ancak kanser başka organ veya lenf dokularına da yayılmışsa ek bir tedavi gerekecektir. Bu tür ilerlemiş rahim kanserlerinde cerrahiden sonra radyasyon (ışın) tedavisi uygulanmaktadır. Çok özel bazı durumlarda ilaç tedavisi (kemoterapi) de rahim kanseri tedavisinde uygulanabilmektedir.

Online Randevu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

UA-46010994-1