Jineplus

Kızlık Zarı Hymen

Kızlık Zarı

Sosyolojik ve Tarihsel Boyut
Kızlık zarı yani Latince adı ile HYMEN, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan "evlilik ve düğün tanrısı" dır.

 

Kızlık Zarı ve Dikimi (Tamiri) Ayrıntılı Bilgi Sitesi Girişi İçin Tıklayınız

Gerdek gecesi bu Tanrı"ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır.Özellikle Müslüman ülkelerde daha önceden cinsel ilişkinin olup olmadığının bir kriteri olarak görüldüğünden önemi büyüktür.

Günümüzde dahi, evlendikten sonraki ilk ilişkide kanamanın olmaması nedeniyle, pek çok kızımız haksız yere bakire olmadığı düşüncesiyle apar topar kollarından tutularak kızlık zarı muayenesi için biz jinekologlara getirilmektedir.  Bu durumda bu genç kızlarımız son derecede küçük durumlara düşürülmekte ve evliliklerine maalesef çok kötü bir anıyla başlamak zorunda kalmakta; çoğu zaman da duyulan güvensizlikler nedeniyle evlilikleri kısa zaman içinde boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.

İnsanoğlunun tarihsel gelişimi süresince pek çok toplum hymeni saflığın ve el değmemişliğin yani "bekaretin sembolü" olarak görmüştür. Bu inanışın uzantıları hala daha bizim toplumumuz gibi dünyadaki pek çok toplumda sıklıkla yer almaktadır.

ektronlinkKızlık zarı nerede bulunur ?

Kızlık zarı haznenin (vajinanın) girişindedir. Yani, çoğu kız ve erkeğin düşündüğü gibi haznenin (vajinanın) 5-6 cm içinde değildir.

Kızlık zarının Görünümü Nasıldır ?

“Zar” kelimesi, belki de ince ve gergin bir deriyi düşündürmektedir. Aslında kızlık zarı öyle görünmemektedir. Çoğu kızlarda, kızlık zarı haznenin (vajinanın) giriş duvarında bulunan ince, esnek bir dokudur. Kızlık zarı değişik şekillerde olabilir.

  • Yuvarlak, dolunay veya yarım ay şeklinde ve ortası delik, düzgün kenarlı (bu tip kızlık zarı ilk cinsel birleşme esnasında oldukça esneyerek yırtılma ve kanama olmayabilir).
  • Kenarları tırtıklı.
  • Düz çizgi gibi.
  • Elek gibi küçük küçük delikler.

Tüm bu tip kızlık zarlarından adet kanı rahatlıkla geçebilir.

Kızlık Zarının Şekilleri

Anüler Himen (Yuvarlak halka) Kızlık zarı şekli "yuvarlak halka" olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında) kizlik-zari-yuvarlak
Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık zarı şekli "yarımay" dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz. kizlik-zari-yarimay
Septalı Himen (Ara bölmeli) Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, "zara ait ara bir doku parçası" vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır. kizlik-zari-perdeli
Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu) Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır. kizlik-zari-delikli
İmperfore himen
(Deliksiz) (Patolojik tip)
Hymenin ortasında delik yoktur ve "vajina girişi tamamen kapalı"dır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir. "Hymen Imperforatus" da denir. imperfore-hymen
Mikroperfore himen
(Küçük delikli)
Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir. mikroperfore-himen
Multipar himen
(Doğum yapmışlarda bulunan)
Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır. kizlik-zari-yirtik

 

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak açıklanamamıştır ve genellikle özel bir görevinin olmadığı düşünülmektedir.

Yine de bazı araştırmacılar ise kızlık zarının, mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediğini ileri sürmüştür.

Adli tabiplikte ise cinsel şiddete veya istismara maruz kalan çocukların tanısında kullanılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok "sosyolojik bir fonksiyonu" vardır.

Anatomi

Hymen, anatomik olarak vajinayı oluşturan ve "mukoza" adı verilen dokunun vajina girişini oluşturan doku kıvrımıdır. Yani kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1.5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.

Bu yapı, dış genital oluşumlardan birisi olarak kabul edilir. Dışarıya bakan ön yüzü "deri"ye, vajina içine bakan arka yüzü ise "mukoza"ya benzer.

Kız çocukların hemen hepsine bulunan hymen çok nadir olarak doğuştan hiç bulunmayabilir. Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır.


Detaylı Bilgi için Doktorunuza Sorun...


Online Randevu

Yorumlar  

 
#33 2013-02-02 19:54
merhaba murat bey çok iyi bir doktor olduğunuzu duydum. kızlık zarı dikiminde sizden randevu almak istiyorum. 4 ay sonra düğünüm var kalıcı olmasını istiyorum. sizden randevu aldığımızda o gün işlem yapılıyomu kaç saat sürüyo bna bilgi verirmisiniz?
Alıntı
 
 
#32 2012-12-06 12:50
Merhaba ben kalıcı kızlık zarı ile ilgili bilgi almak istiyorum bir çok yerde kızlık zarı dikimi yapıldığını duyuyorum fakat böyle bir konuda her doktora güvenmek mümkün değl sizin başarılı bir doktor olduğunuzu duydum bu operasyonun herhangi bir riski varmı?ne kadar sürüyor? operasyondan sonra ağrı veya operasyon geçirdiğimi belli edecek bir durum oluyormu?Bu operasyondan sonra 2 ay içinde ilişkiye girilmezse kızlık zarı kendiliğinden bozuluyor mu? Operasyon ücreti nedir?Cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum iyi çalışmalar.
Alıntı
 
 
#31 2012-11-23 12:27
merhaba doktor bey kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi) ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum.operasyonun başarılı olup olmadığı hakkında ve başarısızlık ihtimali hangi koşullarda gerçekleşiyor bu konularda da bilgi verirmisiniz.
Alıntı
 
 
#30 2012-10-14 18:12
sayın hocam ben kız arkadaşınla sürtünme yoluyla ilişkiye girdık farkına varmadan iceri girdi ama sadece agızladı geri çektım ama kanama başladı kanama 24 saatten fazla sürdü kız arkadaşım çok korkuyor bana bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim sagılarla
Alıntı
 
 
#29 2012-10-11 16:37
merabalar kızlık zarı dikim maliyeti ne kadar ögrenebilirmiyi m ve bisey olup olmadıgını ögrenmek icin gelsek muayene
ücreti ne kadar?[ kaç saatte amelyat sürüyor fiyatı nekadar , kalıcı ve geçici nekadar
Alıntı
 
 
#28 2012-10-02 13:34
bu kalıcı kızlık zarımı dikiminin fiyatı ne kadardır öğrenebilirmiyi m ve garantimidir hocam
Alıntı
 
 
#27 2012-09-24 13:53
doktor bey merhaba kızlık zarı dikimi maliyeti ne kadar ve kaç günde ayağa kalkılıyor kalıcı oluyormu cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar....
Alıntı
 
 
#26 2012-09-22 10:50
muayene ücreti ne kadar acaba ?
Alıntı
 
 
#25 2012-09-04 14:29
merabalar kızlık zarı dikim maliyeti ne kadar ögrenebilirmiyi m ve bisey olup olmadıgını ögrenmek icin gelsek muayene
ücreti ne kadar?
Alıntı
 
 
#24 2012-08-07 14:28
doktor bey vajinamdan kaşırken kan geldi ve çok yanma oluyor kan koyu renkteydi acaba kızlıgım bozulmuşmudur bilgilendirirse niz çok sevinirim
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

UA-46010994-1